Wiadomości
  fotka

  Program EkoJarmarku we Wroclawiu!
  14 września 2012

  Niezwykłe warsztaty ArtRecyklingoweBezgotówkowej Wymiany Ciuchów we wrocławskim barze VEGA, Mobilne Centrum Edukacji czyli JEŻOWÓZ, Fruwający Gabinet Doktora Bike’a, a także akcja Zamień Odpady na Kulturalne Wypady - to wszystko w programie najbliższej edycja Jarmarków Ekologicznych, które odbędą się w dniach 19-30 września 2012 roku we Wrocławiu.

  Fundacja EkoRozwoju zaprasza na kolejną edycję Jarmarku Ekologicznego we Wrocławiu. Jesienna edycja trwać będzie od 19 do 30 września.

  O Ekojarmarku

  Odbywające się cyklicznie od 2001 roku wrocławskie Jarmarki Ekologiczne są niekomercyjną imprezą organizowaną przez Fundację Ekorozwoju, promującą zrównoważony styl życia oraz lokalną przedsiębiorczość. Inspiracją dla Jarmarków są stare tradycje kupieckie Wrocławia, gdzie już od XI wieku odbywał się Jarmark Świętojański, o którym pisano, że gdyby go nie było, byłoby to większą klęską, niż gdyby miasto przez pół roku prowadziło wojnę. Obecnie Jarmarki starają się skupić najlepszych lokalnych wytwórców produkujących metodami przyjaznymi dla człowieka i środowiska.


  Edycja jesienna 2012

  Najbliższa edycja Ekojarmarku odbędzie się w dniach 19-30 września 2012 roku i zostanie zrealizowana w standardzie Zielonych Wydarzeń, który był m.in. motywem przewodnim ubiegłorocznej Prezydencji Polski w UE. Standard ten sprawia, że na każdym etapie pracy nad jarmarkiem ograniczamy emisję dwutlenku węgla do minimum. Jesienna odsłona to także niezwykłe warsztaty ArtRecyklingowe – używamy podczas nich wyobraźni, konstruujemy gry dydaktyczne i dajemy drugie życie starym przedmiotom. Wszystko pod okiem dziewczyn z WSS Gniazdko, które wspierają także organizację Bezgotówkowej Wymiany Ciuchów we wrocławskim barze VEGA . Po raz pierwszy na Dolny Śląsk i do Wrocławia przyjedzie osławione Mobilne Centrum Edukacji czyli JEŻOWÓZ, edukacja ekologiczna na kółkach, projekt, którego głównym celem jest przybliżenie dzieciom oraz młodzieży otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny. Bardzo istotnym punktem programu jest Fruwający Gabinet Doktora Bike’a prowadzony przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową. Dodatkowo, w ramach sprawdzonej i bardzo popularnej już akcji Zamień Odpady na Kulturalne Wypady, w zamian za starą suszarkę, makulaturę czy plastik rozdamy najróżniejsze bilety wstępu na wydarzenia kulturalne.

  Szczegóły programu jesiennej edycji 2012

  Ekoakcja streetartowa "Odpadowa mandala"

  Na działanie inicjujące Jarmark Ekologiczny wybraliśmy formułę sprawdzoną w czasie realizacji przez FER w roku 2011 muralu „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady". Połączymy warsztaty z młodzieżą szkolną z udokumentowaną medialnie aktywnością streetartową w przestrzeni publicznej. Przesłanie tego zadania jest wielowymiarowe - łączy działania ekologiczne oraz kulturalne ze społecznymi, poprzez wykorzystanie do przygotowania „odpadowej mandali” zakrętek, które następnie przekazane zostaną na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla dzieci.

  Mandala odpadowa ma znaczenie symboliczne. Pokazuje, że to co już raz wyprodukowane powinno się z powrotem znaleźć w zamkniętym cyklu produkcji. Że to, co nazywamy odpadem czy śmieciem, jest cennym surowcem wtórnym a produkcja potrzebnych nam do życia rzeczy powinna być kołem, nie linią.

  Mandalę z plastikowych nakrętek pod okiem Darka Paczkowskiego, znanego street artowca, ułożą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 108.

  Gdzie? ul. Szewska, koło fontanny

  Kiedy? 15.09.2012, godz. 9:00 - 12:00


  Dr Bike, czyli naucz się leczyć swojego stalowego rumaka

  Wrzesień to czas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W dniach 16-22 września tysiące europejskich miast prowadzi akcje z zakresu edukacji ekologicznej, których celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej na temat transportu. Dlatego w trakcie wrześniowej edycji Ekojarmarku Wrocławska Inicjatywa Rowerowa prowadzić będzie Fruwający Gabinet Doktora Bike’a. Będzie można otrzymać fachową, darmową poradę na temat należytego utrzymania oraz diagnozowania dolegliwości swojego rumaka, Dr Bike nauczy jak kleić dętkę, montować klocki hamulcowe i wymieniać łańcuch, a dodatkowo da szansę skorzystania z darmowych, podstawowych usług serwisowych. Dr Bike jest jednak przede wszystkim projektem edukacyjnym - chcemy, aby jak najwięcej rowerzystów potrafiło samodzielnie diagnozować problemy dolegające ich pojazdom oraz własnymi siłami je serwisować i reperować. Rower bowiem, co warto zaznaczyć, nie zużywa zasobów naturalnych i nie zanieczyszcza, nie hałasuje i nie potrzebuje dużo miejsca. Z definicji jest ekologicznym środkiem transportu o wysokiej sprawności energetycznej i polepsza warunki ruchu drogowego, stan środowiska, zdrowie i humor!

  Jeżowóz - czyli mobilna edukacja ekologiczna

  Jeżowóz to pojazd, który umożliwia przeniesienie zajęć edukacyjnych z murów szkoły bezpośrednio na zewnątrz, na łono natury. Pojazd jest wyposażony w różnorodne materiały edukacyjne, urządzenia przybliżające dzieciom i młodzieży piękno otaczającej przyrody wraz z zasadami jej ochrony. Dzieci nie tylko słuchają „suchego” wykładu nauczyciela, lecz same obserwują różne okazy natury, wykorzystując w tym celu dostępny w „aucie-laboratorium” sprzęt optyczny: lupy, mikroskopy stereoskopowe itp. Tematyka zajęć jest dostosowana do różnych przedziałów wiekowych, co gwarantuje radosną oraz owocną nauką. Warsztaty prowadzone są różnymi metodami nauczania m.in. pogadanki, gry, konkursy, burza mózgów czy rozwiązywanie kart pracy.

  Ekoakcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady"


  Ekoakcja realizowana jest w sprawdzonej formule publicznej zbiórki surowców wtórnych. Jest połączona z ich wymianą na darmowe bilety wstępu do instytucji kultury. Kluczowym atutem akcji jest łączenie „brudnego" społecznie tematu śmieci z uznawanymi za prestiżowe emanacjami kultury. W ten sposób uzyskujemy efekt ukulturalnienia tematu odpadów - kulturalni ludzie nie śmiecą, tylko zapobiegają i oczywiście segregują. Ekoakcja realizowana będzie w dniu ogólnoświatowej akcji Sprzątanie Świata (w koordynacji z krajowym koordynatorem Fundacją Nasza Ziemia). W działania promocyjne ekoakcji i w samo działanie zaangażowane zostaną dzieci i młodzież z wrocławskich szkół. Działania realizowane będą zaś przez Stowarzyszenie EkoUnia z Wrocławia w partnerstwie z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej realizującą wspólnie z FER kampanię „Śmiecenie odpada". Niezwykle istotnym jest fakt, że nad kampanią ZONKW patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Poprzednie wrocławskie edycje były również objęte patronatem Prezydenta Wrocławia.

  Rozkład godzinowy

  15 września, sobota, godz. 09.00 -12:00
  Ekoakcja streetartowa „Odpadowa mandala"

  19 września, środa, godz. 12.00
  Uroczyste otwarcie Jarmarku Ekologicznego

  19-21 września oraz 29 września
  Dr Bike, czyli naucz się leczyć swojego stalowego rumaka (WIR)

  20 września, czwartek
  Warsztaty ceramiczne: zdobienie tradycyjną metodą stempelkową (typu ceramika Bolesławiecka)

  21 września, piątek, godz.16:00 - 18:00
  Warsztaty plastyczno-recyklingowe dla dzieci i młodzieży, część pierwsza (WSS Gniazdko)

  22 września, sobota, godz. 10:00 -14:00
  Ekoakcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady"

  22 września, sobota, godz. 12:00 -18:00
  Jeżowóz - czyli mobilna edukacja ekologiczna

  23 września, niedziela, godz. 12:00 -14:00
  Bezgotówkowa wymiana ubrań i dodatków, bar Vega (WSS Gniazdko)

  29 września, sobota, godz.16:00 - 18:00
  Warsztaty plastyczno-recyklingowe dla dzieci i młodzieży, część druga (WSS Gniazdko)

  30 września, niedziela
  Uroczyste zakończenie Jarmarku Ekologicznego

  Ekojarmark to 100% społecznej inicjatywy!!!

  Szczegółowy program imprezy dostępny na stronie www.ekojarmark.pl.


  Kontakt: ekojarmark@eko.org.pl

  Organizatorem Jarmarku Ekologicznego jest Fundacja EkoRozwoju (www.fer.org.pl).
  W realizacji działań na Jarmarku wspierają nas także WSS Gniazdko, Bar wegetariański VEGA , Wrocławska Inicjatywa Rowerowa oraz eMSA.

   Serwis powstał dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Phare 2003 PL2003/004-379.01.01Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwojuZa treść serwisu odpowiada Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskie